Nauki przedmałżeńskie. Czy nauczą nas jak ze sobą żyć?
19 Cze 2017

Nauki przedmałżeńskie. Czy nauczą nas jak ze sobą żyć?

Lenistwo, opór, pragmatyzm – na wiele sposobów można określić podejście do nauk przedmałżeńskich. Traktowane są jako przykry obowiązek do odhaczenia na przedślubnej liście tych, którzy decydują się na ślub kościelny. Wielu postrzega te zajęcia stereotypowo. A wcale nie musi tak być.

Kościół oferuje kilka form przygotowań i wbrew obiegowej opinii prowadzone są nie tylko przez księży, ale również psychologów, świeckich animatorów i doświadczone, udane małżeństwa.

Nadal w wątpliwość poddaje się kompetencje duchownych w tym temacie, bo przecież “jak ksiądz może uczyć o małżeństwie?”

“Wbrew pozorom, ksiądz dzięki duszpasterskiej pracy z rodzinami i małżeństwami może mieć ogromną wiedzę i doświadczenie na tym polu. Przecież, żeby być dobrym onkologiem i leczyć pacjentów nie trzeba chorować na raka. – mówi ks. Paweł Skonieczny.

To nie tylko dyskusje o małżeństwie, ale także o życiu i relacjach międzyludzkich. A dokładnie?

“Spotkania pomagają im poznać lub przemyśleć na nowo takie zagadnienia jak sens sakramentu małżeństwa, rola wiary w życiu, istota miłości małżeńskiej, odpowiedzialne rodzicielstwo, kryzysy małżeńskie i sposoby radzenia sobie z nimi.” – dodaje ks. Skonieczny.

Co na to Ci, którzy taki kurs mają już za sobą?

“Nauki mówią o budowaniu relacji między kobietą a mężczyzną, o budowaniu relacji między małżonkami a Bogiem. Dają wskazówki, to nie twarda nauka, one ukierunkowują na pewne rzeczy, wskazują zagrożenia, problemy, z którymi można sobie poradzić znając je wcześniej.” – mówi Maciej.

Dodaje również:

“nie warto zakładać z góry, że coś się nie przyda. Po prostu uczestniczyć w tym i wierzyć, że może to naprawdę pomóc. Nie załatwi wszystkiego, ale na pewno da ważne wskazówki” – twierdzi Maciej.

Chęci są, co w takim razie z brakiem czasu?

“Polecam odbyć nauki trochę wcześniej niż półtora miesiąca przed ślubem, kiedy nie ma jeszcze ślubnej spiny :)”- radzi Zuza

Przygotowania do ceremonii ślubnej to czas radosny, ale jednocześnie stresujący i pełen obaw. Nauki przedmałżeńskie mogą być takim momentem, który pozwoli oderwać Was od wybierania koloru kwiatów i zaproszeń i jeszcze bardziej zatracić się w tym, co najważniejsze – miłości.

Marika Adamska


Joanna Matyasik

Aby zarezerwować wykonawcę sprawdź dostępność. Rezerwacja ważna 7 dni Zamknij