Wybór kwiatów na Wesele – czym się kierować?
09 Lis 2017

Wybór kwiatów na Wesele – czym się kierować?

Bukiet Ślubny

Ślub  i wesele to jeden z najpiękniejszych dni w życiu każdej pary. Ten dzień wiąże się jednak z wieloma, świadomymi decyzjami, a jedną z nich niewątpliwie jest wybór odpowiednich kwiatów, którymi zamierzacie ozdobić kościół, sale, jak i samochód  w dniu ślubu. 

Może się wydawać, że jest to dość błaha decyzja, jednak uwierzcie, że od odpowiedniego doboru florystycznych dekoracji, w dużej mierze  zależy cała oprawa wizualna waszego ślubu. Czym więc kierować się przy wyborze kwiatów? 

Sezonowość

Podczas organizacji wesela kluczową decyzją jest wybór daty. To do niej wszystko jest podporządkowane, również dobór kwiatów.  Pamiętajmy, że wiele roślin jest dostępnych sezonowo, więc oczywiste jest, że kwiaty, które kwitną w miesiącach letnich, będą trudno dostępne ( a co za tym idzie droższe) jesienią lub całkowicie nieosiągalne zimą.

Dostępność wybranych gatunków względem pór roku:

LATO:  piwonia, dalia, eustoma, hortensja, kalla, róża, gardenia, gipsówka, słonecznik, lawenda, gladiola, ostróżka

WIOSNA:   bez, szafirek, narcyz, tulipan, jaskier, frezja, alstromeria, konwalia

JESIEŃ:  jarzębina, dendradema, dalia, goździk, hortensja, róża, alstromeria, wrzosiec

ZIMA:  hiacynt, amarylis, ciemiernik, tulipan, poinsecja.

Dodatki

Doskonałym sposobem na urozmaicenie bukietów ślubnych oraz sposobem na oszczędność w kwestii dekoracji, jest dołączenie do kwiatów innych, mniej kosztownych dodatków.

Wiadome jest, że droższy będzie bukiet złożony jedynie z samych kwiatów, natomiast kompozycje, które będą zawierały dodatkowo inne części roślin lub zielone liście będą tańsze.

Latem doskonałym połączeniem będzie lawenda lub słoneczniki z trawą i zbożem. Zimą natomiast postawmy na połączenie ciemiernika wraz z eukaliptusem lub różą z dodatkiem cynamonu.

Budżet

Ważny elementem przy wyborze kwiatów na dekoracje  w dniu ślubu są oczywiście środki finansowe, jakie zamierzacie przeznaczyć na ten cel. Ustalcie z góry budżet jakiego nie chcecie przekraczać wybierając  dekoracje florystyczne. W tym przypadku nieoceniona będzie pomoc florysty. Taka osoba doskonale doradzi wam tanie, ale gustowne kwiaty, które będą dopasowane odpowiednio do waszego koloru przewodniego jak i waszej wizji. 

Pamiętajmy, że również we florystyce dostępne są droższe, jak i tańsze gatunki kwiatów. Do tych droższych należą m.in.: plumerie, hortensja, storczyki, kalle, jaskry czy piwonie. Tańsze gatunki to natomiast: margaretki, frezje, gerbery, goździki czy sezonowe polne kwiaty.

Mniej znaczy więcej

Ta zasada sprawdza się również tutaj. Zdecydowanie dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na jeden konkretny rodzaj kwiatów połączony z ciekawymi dodatkami lub wybór maksymalnie trzech różnych gatunków, które będą pasować do siebie przede wszystkim dostępnością w danym sezonie, jak  i kolorystyką. Klasyka i elegancja zawsze będą w modzie.

A kiedy najlepiej zamówić kwiaty? Odpowiedni moment to ok. 5 tygodni przed ślubem. Wtedy przedstawcie florystyce lub kwiaciarce swoją kompozycję oraz szacunkową ilość bukietów, które zamierzacie zamówić.

autor: Kamila Walerysiak


Tomasz Szwecki

Aby zarezerwować wykonawcę sprawdź dostępność. Rezerwacja ważna 7 dni Zamknij